خانه امام خمینی

وجود خانه تاریخی و قدیمی امام خمینی به عنوان زادگاه ، محل بلوغ و جوانی امام خمینی در شهرستان خمین استان مرکزی ظرفیت بالقوه ای برای پذیرش گردشگران داخلی و خارجی دارد.
امام خمینی در خانه ای در یکی از محله های خمین به نام لب رودخانه به دنیا آمد و دوران کودکی ، نوجوانی و جوانی خود را در این خانه و در کنار مادر و عمه خود گذاراند .

در این سال ها بود که برای ادامه تحصیل در علوم دینی به اراک و مدرسه سپهداری این شهر که اکنون به عنوان حوزه علمیه امام خمینی نام دارد و در آن دوران به دلیل حضور آیاتی چون آیت الله حائری موسس حوزه علمیه قم (پس از اراک) از شهرت برخوردار بود عزیمت کرد  پس از این مرحله بود که امام خمینی به دنبال مراجعت آیات عضام به قم به این شهر مراجعت کردند. به تعبیری می توان گفت پایه شخصیت انقلاب و دینی امام خمینی در دامان مادر و عمه اش در خمین و خانه پدری و تحصیل در حوزه علمیه اراک شکل گرفت.
امام خمینی به دلیل رهبری بزرگترین انقلاب مردمی و دینی قرن و داشتن دیدگاه های عدالت محورانه ، انسانی و آزادمنشانه و نشان دادن چهره واقعی و مترقی از اسلام ، به چهره ای محبوب و مورد قبول و متفکر در جهان تبدیل شد و از این روست که هر آنچه به امام و شخصیت وی مربوط می شود می تواند جنبه ای از واقعیت وی را آشکار کند و شاید همین بعد امام است که سالانه هزاران علاقمند وی در داخل و خارج را به سمت زادگاه و محل جوانی و نوجوانی امام به شهرستان خمین می کشاند.


سالانه بیش از 300 هزار نفر گردشگر به ویژه گردشگر فرهنگی به خمین و دیدن خانه روح الله خمینی می آیند. مجموعه بیت امام در خمین و حجره تحصیل وی در مدرسه سپهداری در جوار بازار قدیمی اراک در کنار امامزادگان و آثار باستانی و دیدنی های این شهر می تواند به قطب گردشگری فرهنگی و جهانی شدن گردشگری استان تبدیل شود. به عقیده کارشناسان این امر مستلزم طرح جامع و تخصیص اعتبارات ریالی است .
قدمت بیت امام در خمین مربوط به دوره قاجار و موقعیت آن نسبت به خانه های اطراف ممتازتر بوده است. این خانه دارای برج دفاعی است که 70 سال پیش بر سرکوچه ای که راه پل را به بازار این شهر متصل می کرد قرارداشت. این عمارت در نگاه اول پیچ در پیچ است که گذر از راهروهای متعدد آن نیاز به شناخت خانه دارد.


خانه دارای چند قسمت است و بیش از یک حیاط در آن دیده می شود . برج دفاعی، مسجد، آسیاب ،جوی پر آب خمین، حمام با ستون های سنگی در حواشی این خانه است که در نوع خود دیدنی هستند. این خانه دارای طرحی جامع و در دست انجام است و در کنار کتابخانه و مجموعه فرهنگی در نظر گرفته شده است.
در استان مرکزی بیش از چهار هزار اثر تاریخی و باستانی شناسایی شده است که 400 اثر به ثبت رسیده اند که خانه امام خمینی یکی از آن آثار به شمار می آید.
 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 16:12  توسط محمد  |